Szukaj

Kalendarz

  Kwiecień 2019
  P W Ś C P S N
  « Sie    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  2930  

O Wordpressie

  Wordpress niewątpliwie jest najpopularniejszą platformą blogową na świecie i nikt kto zna się na stronach internetowych, prowadzeniu bloga czy w inny sposób jest związany z biznesem zapewne nie jest tym zdziwiony. Popularność wordpressa wynika z kilku faktów. Pierwszym jest to że zazwyczaj na trochę lepszych serwerach jest dostępny z opcji automatycznej instalacji skryptów. Samo to powoduje że laicy w dziedzinie stron internetowych są w stanie samodzielnie zainstalować sobie tą aplikację dosłownie kilkom kliknięciami myszy. Samo to powoduje że wiele osób nie mających pojęcia o bazach mysql, ich zakładaniu i zarządzaniu decyduje się na używanie tego oprogramowania.
  Kolejnym elementem, który zdecydowanie przemawia za tą platformą jest łatwość konfiguracji, intuicyjny panel zarządzania oraz łatwość pisania nowych treści to wielkie zalety. Oprócz tego ma on wbudowane wiele funkcji, które umożliwią publikowanie np. kalendarza, sond czy integrowania naszej strony z popularnymi serwisami społecznościowymi. Inną wielką zaletą są tak zwane widgety. Jest to specjalny dodatek, który rozszerza możliwości naszej strony o różne funkcje. Popularne widgety są już domyślnie zainstalowane w wordpressie, jednak również dzięki popularności tego oprogramowania wielu twórców udostępnia za darmo różne dodatki do obsługi strony jak i jej uatrakcyjnienia czy rozbudowania funkcjonalności.

  No i oczywiście nie można zapomnieć o szablonach. To właśnie dostępność dużej ilości szablonów gwarantuje że mamy możliwość stworzyć sobie niemalże niepowtarzalną stronę internetową. Dzięki dużej ilości, kolorystyce jak i wielu dostępnym zdjęciom stworzymy swojego bloga, który będzie inny od wszystkich innych. Dodatkowo wraz z rozwojem i coraz nowszymi wersjami wordpressa również rosną możliwości, co przekłada się na coraz większą funkcjonalność dla użytkowników.

  Podsumowując zdecydowanie polecam to oprogramowanie zarówno dla całkowitych laików jak i dla bardziej doświadczonych twórców witryn. Z całą pewnością każdy będzie zadowolony.

Drupal

Jeżeli szukamy systemu CMS, który będzie nam dawał wszechstronne możliwości koniecznie powinniśmy pomyśleć o sprawdzeniu takiego systemu jak Drupal. Wielu specjalistów uważa, że nie ma rynku takiego drugiego skryptu, który dawałby kompleksowe opcje. Wszystko dlatego, że skrypt ten posiada niepowtarzalne środowisko programistyczne. Jest ono znane pod terminem platforma programisty. Znacznie rzadziej nazywany jest on prostym narzędziem CMS.

Drupala trzeba zaliczyć do oprogramowania otwartego. Dzięki temu jest ono rozwiązaniem polecanym przez wielu programistów, którzy zaczynali od prostych skryptów typu WordPRess by potem przenieść się na coś, co daje zdecydowanie większe możliwości. Przed skorzystaniem z Drupala warto dowiedzieć się czegoś więcej o jego właściwościach. Dobrze jest poznać jego mocne strony. Drupal gwarantuje nam rejestrację profilu, kanały RSS oraz zarządzanie menu. Do tego dochodzi możliwość używanie i administrowanie narzędziami odpowiedzialnymi za dostosowywanie wyglądu strony. Funkcje z pozoru tylko mogą się wydawać mało użyteczne. W praktyce jednak dają ciekawe możliwości związanych z tworzeniem prostych stron lub też blogów oraz nawet stron społecznościowych. Skrypt oferuje nam także działanie idące w stronę edycji elementów wchodzących w skład strony internetowej. Zastosowanie gotowych motywów oraz szablonów jest sporym udogodnieniem, ponieważ nie zachodzi wtedy potrzeba zaczynania wszystkiego praktycznie od zera. Przyśpiesza to zdecydowanie nasze działanie. Zastosowanie odpowiednich konfiguracji jest także ciekawą opcją. Zdefiniowanie konfiguracji prowadzi do ułatwiania procesu budowania prostych stron oraz bardziej skomplikowanych układów stron. Używanie Drupala jest także w pełni uzasadnione w momencie, gdy chcemy stworzyć a potem zarządzać wieloma rodzajami treści. Mowa tutaj na przykład o wideo, ankietach oraz tekstach. Poszczególnych użytkowników można także dzielić wedle dowolnie wybranych kryteriów oraz wyznaczać im role. Użytkownicy Ci posiadać mogą uprawienia do zarządzania wyznaczoną przez nas częścią strony.

Dodaj komentarz